Czym jest ubezpieczenie emerytalne?
Polisa emerytalna – jako ubezpieczenie osobowe to rozwiązanie o którym można powiedzieć: 2w1. Posiadacz takiej polisy jest przez cały czas (jej trwania) ubezpieczony na życie, czyli jeśli dojdzie do takiego zdarzenia jak śmierć ubezpieczonej osoby, zostanie wypłacone świadczenie (suma ubezpieczenia to kwota na jaką zawartą umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym), osobom jakie są uposażone w polisie. To pierwsza cecha. Druga, to że wszystkie składki – jakie wpłaca ubezpieczony – zbiorą się w postaci kapitału, jaki zostanie wypłacony, w momencie, kiedy ten dożyje końca polisy.
Oszczędzanie na emeryturę
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w którym płacone składki nie są kosztem życia, tylko stanowią miejsce, gdzie można odłożyć na przyszłość, pewne regularne kwoty. Przy odpowiednio długim okresie i wyborze odpowiedniego rozwiązania, uzbiera się pokaźna kwota, która będzie stanowić uzupełnienie świadczenia emerytalnego, jakiego dorabiamy się pracując zawodowo.
Kto z nas nie chciałby mieć spokojnej emerytury oraz nie martwić się o zdrowie, czy po prostu o pieniądze na życie na takim poziomie, jaki się miało będąc osobą pracującą? Obowiązujący system emerytalny w Polsce zakłada, że wynagrodzenie każdej osoby pracującej jest obłożone dodatkowym świadczeniem, które ma się przydać, kiedy już będzie się na emeryturze i jest wpłacane do naszego, sławnego ZUS-u.
Stopa zastąpienia - niska emerytura ZUS
Jako wyznacznik tego, ile będzie wynosić przyszła emerytura, jest wskaźnik, zwany stopą zastąpienia, czyli stosunkiem ostatniego wynagrodzenia do pierwszego świadczenia emerytalnego. Obecnie jest to poziom około 50%, ale stale ten wskaźnik się zmniejsza. Za 15-20 lat wskaźnik ten będzie na poziomie 20%, a to znaczy, że osoby przechodzące na emeryturę otrzymają emeryturę wynoszącą 20% ich ostatniego wynagrodzenia. Nie jest to zatem optymistyczna perspektywa. Nikt już nawet tego nie ukrywa. Wszyscy fachowcy i doradcy mówią wprost o niewydolnym systemie emerytalnym, który miał różne próby ratowania go, ale żadna nie odniosła spodziewanego rezultatu (np: OFE).
Ubezpieczenie na dożycie - kiedy kupić?
Ważne zatem jest to, aby każdy z nas pomyślał o swojej emeryturze również sam i zadbał o nią. Jednym z dostępnych rozwiązań jest polisa emerytalna, która założona odpowiednio wcześnie i regularnie zasilana, będzie stanowić, być może nawet podstawowe źródło świadczenia emerytalnego. Taki rozwiązaniem obala się mit, w którym często się słyszało że jak nic mi się nie stanie to stracę pieniądze. Na koniec okresy polisy otrzyma się z powrotem zgromadzony kapitał. Sceptycy powiedzą, że przez tyle lat pieniądze stracą na wartości. Czy jednak mają rację?
Indeksowana polisa emerytalna
I ten problemu został zabezpieczony. Co roku – w rocznicę polisy – można zdecydować, czy chce indeksować składkę i sumę ubezpieczenia, a to znaczy, że końcowa suma uwzględnia inflację, która co roku występuje. Końcowa suma będzie zatem realną wartością w momencie wypłaty.
Opodatkowanie polisy emerytalnej
Taka polisa ma również ważny element podatkowy. Po pierwsze wypłata świadczenia nie jest opodatkowana w obecnym systemie prawnym, tym samym kwota jaka będzie wyliczona w przypadku śmierci czy dożycia, będzie w całości wypłacona bez żadnych potrąceń. Drugi aspekt to masa spadkowa ubezpieczonego, który umiera. W takiej sytuacji wypłata świadczenia z polisy nie wchodzi do masy spadkowej i świadczenie jest wypłacone wyłącznie osobom, jakie są w tej polisie uposażone.
Brak uposażonego w polisie emerytalnej?
Nie ma też co się martwić o to jeśli uposażonych nie ustanowiono lub ich nie ma. W takiej sytuacji wypłata świadczenia jest dziedziczona i komu się należy mówią Ogólne Warunki Ubezpieczenia. O wszystkich elementach i sytuacjach w jakich dojdzie do wypłaty świadczenia najlepiej szczerze porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym. Utworzy on rozwiązanie, które zabezpieczy przyszłość emerytalną.